kriptó viKI-Pedia

Szakkifejezések, alapfogalmak, kriptospecikfikus definíciók gyűjteménye.

Segítségükkel könnyebben értelmezheted a kriptók világát.

Mik azok a Kriptók?

A kriptoeszközök (lásd még: kirptovaluta, kriptopénz) olyan digitális eszközök, melyek ma akár fizetőeszközként vagy a készpénz digitális formáiként vannak számontartva, ugyanakkor nem rendelkeznek a pénz funkcióival. A használóit nem védik szabályozói garanciák. Ennek ellenére, vagy talán pont ezért egyre elterjettebbek, hiszen decentralizáltak, nem rendelkeznek központi kibocsátó és felügyeleti szervvel, nincs mögötte gazdasági háttér vagy egyetlen állam, amely a mennyiségét és értékét befolyásolná. Országokon átívelő, digitálisan elküldhető a világ bármely pontjára közvetítők nélkül, pillanatok alatt egy hagyományos banki átutalási díj töredékéért.

Bitcoin

Az első kriptoeszköz. Úgynevezett decentralizált elektronikus pénz. Bámulatos, hogy nem tudni, ki vagy kik hozták létre, és pont ezért is lett roppant népszerű. Nem függ központi kibocsátóktól és hatóságoktól. Teljes mértékben elosztott peer-to-peer adatbázisra támaszkodik. Nem befolyásolható mennyisége, a tranzakciók nem állíthatók meg, vagy fordíthatók vissza. Nyílt forráskodú rendszer,  bárki szabadon tárolhatja privát kulcsát számítógépén, telefonján vagy külső eszközén. Minden tranzakció tartalmazza az összes előzményt, és az egész folyamatot egy ún. proof-of-work biztosítja.

A Bitcoin ún. whitepaperjét Satoshi Nakamoto (fiktív, Pseudonym név) publikálta 2008-ban, reagálva az amerikai bankválság kirobbanására. 2009. január 3-án megvalósult a genesis blokk, azóta pedig számos más kriptóeszköz jött létre.

Ha a Bitcoin hálózatról beszélünk, nagy B-vel írjuk, amennyiben a bitcoinra, mint kriptovalutára hivatkozunk, akkor kis b-vel írandó a ₿. 

A Bitcoinból létrejövő össz mennyiség 21 millió darab.  

Altcoinok

Minden más coin, ami nem bitcoin, altcoin gyűjtőnéven említendő. Számtalan altcoin létezik, ezek a bitcoin valamilyen másolatai, leképezése, továbbgondolása, egy vagy több problémára nyújtva megoldást.

A legismertebb altcoinok pl az Ethereum, Binance coin, Solana, Ada, stb.

Az altcoinokat különböző csoportokra bonthatjuk.

Három fő csoport létezik: a Utiliy tokenek, a Security tokenek és Governance tokenek. (A utility tokenek további alcsoportokra is bonthatók.) Mielőtt ezeket a csoportokat megvizsgálnánk, nézzük meg, mi is a különbség a tokenek és coinok között.
A bitcoin színrelépésével egy standardot állított fel, mivel blokkláncon működik. A blokklánc nyomonköveti az összes olyan tranzakciót, amely magábafoglalja a natív kriptoérméjét.

Ha valakinek Ethereummal fizetsz, a nyugta az Ethereum blokklánchoz kerül. Ha ugyanaz a személy fizet vissza később bitcoinnal, a nyugta a Bitcoin blokklánchoz kerül. Minden tranzakció titkosítással védett, és a hálózat bármely tagja számára elérhető.

Mik azok a láncok?

A blokklánc vagy blockchain egy elosztott adatbázis, amely folyamatosan növekvő, adatokból álló lista, a hamisítást és módosítást kizáró módon tartalmazza az adatokat. 

Többféle láncot különböztetünk meg. Vannak nyitott (public) vagy privát engedélymentes vagy engedély köteles láncok. Különböző coinok vagy tokenek más-más láncon futnak, de ezek lehetnek átjárhatók is. 

Ha kriptót küldesz, mindig bizonyosodj meg arról, hogy megfelelő láncon és címre küldd azt. 

A Bitcoin lánc nyilvános főkönyvként működik, tartalmazza a mindenkori összes bitcoin-tranzakciót, de az úgynevezett Legacy láncon csak bitcoint küldhetsz, míg egy ERC20 láncon, ami az Ethereum hálózata számos más tokent küldhetsz. 

A hálózatok küldési sebessége vagy a küldési díjak eltérőek, ezért többféle lánc jött létre az utóbbi időben. 

A klasszikus láncok közül az LTC (Litecoin lánca) a hagyományosan legelterjedtebb, mert ezen keresztül a legolcsóbb a tranzakciós díj. 

Ennek ellenére mára számtalan új lánc próbálja letaszítani a trónról a bitcoin, ETH és LTC láncokat, nem véletlenül.

A Binance tőzsde a Binance Smart Chain-nel (BSC) igencsak a piac élére tört, segítségével számtalan kriptót utalhatunk (többek között BTC-t, ETH-t, LTC-t is), a hagyományos láncokhoz képest gyorsabban és olcsóbban, de csak olyan címre, ahol ezt a láncot tudják fogadni. 

A Solana lánc mindezek sebességét is túlszárnyalja, ahol 1 másodperc alatt 2,5 blokk íródik jóvá elvi teljesítőképessége 40.000 tranzakció mp-ként, (ami volt már 400.000 tranzakicó is egy hiba miatt, amit azóta javítottak). A különbség a hagyományos tranzakciókkal szemben, hogy például a Visa Kártyaszolgáltató karácsonykor a vásárlások csúcsidőszakában 42e tranzakciót hajt végre, amibe hatalmas szerverparkokat vonnak be, és és alig bírják ellátni az üzemeltetést. A Solana technikailag ezt a tranzakciószámot tudja kiváltani folyamatosan.

stablecoinok

Értékük valamely hagyományos fizetőeszközhöz vagy eszközhöz kötött. Áruk stabil, azaz mindig annyit érnek mint az az eszköz, melyből leképezik őket.

A legismertebb stablecoinok a USD Tether, mely elvileg dollár alapú fizikai letétet tárol minden kibocsátott USDT coin mögött. A Tether letéteinek valódiságát gyakran megkérdőjelezik, azonban ez népszerűségén mit sem befolyásol.

Az USDC szintén dollár alapú stablecoin. Szemben a Tetherrel a kibocsátó cég negyedévente független audit jelentésben közli a nála tárolt dollár mennyiségét. 1 coin 1 dollárnak felel meg.

A DAI már egy más szemlélettel bíró de szintén dollár árfolyamhoz kötött, értékkel bíró érme. A mögöttes fedezete viszont nem kizárólag dollár, hanem bitcoin és egyéb eszközök.

Vannak arany alapú stablecoinok, melyek mögött arany fedezet áll, ilyen a PAXG, amiből ha elegendő mennyiségű áll rendelkezésünkre, akár a fizikai aranyrudat is kiválthatjuk vele. Ezzel a megoldással úgy tudunk aranybefektetést eszközölni, hogy nem kell tárolnunk az aranyat, vagy annak tárolásáért díjat fizetnünk, bármikor átutalhatjuk vagy átválthatjuk más coinra. Számtalan coin állítja, hogy aranyfedezetre bocsátanak ki érmét, viszont ezidáig a PAXG az egyetlen olyan coin, ami az arany fizikai létéről hiteles adatokat közöl.

Kevéssé használt stablecoin:

Létezik svájci frank alapú stablecoin is, a frank a világ egyik legstabilabb valutája, ennek ellenére az XCHF-ben lévő volumen igen kicsi, a svájci cégek használják egymás közötti fizetőeszköznek. Svájc élenjár a kriptoszabályozásban és a legtöbb kriptós cég előszeretettel választja székhelyéül a támogató szabályzás és optimális adózás miatt. A svájci lakosok részére adómentes a kriptovaluta-jövedelem és fizetésüket kriptóban is kaphatják, szemben a magyar jogszabályi előírásokkal.

shitcoin

Legfőbb előnye a kibocsátóik, terjesztőik részére nyújtott gyors meggazdagodásra való lehetőség. A termék értéket nem hordoz. Marketing és jó pszichológia segítségével az árukat gyorsan felpumpálják, és amikor a FOMO (fear of missing out) hatás bekapcsol, a tokent egyre többen kezdik vásárolni, az árak ennek hatására az egekbe szöknek. Az alkotók kiszállnak, jó áron eladják a tokeneket, a megnövekedett kínálat miatt az ár bezuhan, és a token elértéktelenedik. Ez egyfajta szerencsejáték, legtöbbször a vásárlók is tisztában vannak a token értéktelenségével, és azzal, hogy pillanatok alatt íródhat nullára azok értéke, de ha jó időben tudnak be- és kiszállni, akkor jelentős nyereségre tehetnek szert.

Meme coinok

A Meme coinok vicces, kedves karakterekről kapták nevüket. Tudható, hogy nincs értékük, de mivel sokan vásárolják, akár csak viccből, értéke növekedhet, és ebből a gyarapodásból sokan ki szeretnék venni a részüket, akárcsak a shitcoinoknál.  A Meme coinokra jellemző, hogy utóbbi időben ismertebb szereplők is lelkesen nyilatkoznak róluk, ezzel azt a hamis illúziót keltve, hogy érdemes ebbe befektetni. Azonban a leggyakoribb, hogy a tokent dicsérők üzletileg érdekeltek annak felfuttatásában.

NFT

Non-fungible token, egyedi és nem helyettesíthető blokkláncon tárolt digitális adategység. Az elosztott hálózatot hitelesítés céljából használják, igazolva a token keletkezését, annak tulajdonosát. A felcserélhetőség hiánya különbözteti meg más kriptovalutáktól. Egyediségéből kifolyólag kép, hang, videók vagy műalkotások tárolására terjedt el. A szerzői jog általában nem száll át az NFT tulajdonjogával. Az NFT-khez hasonlók a FAN tokenek.

Az NFT-k értéke nagyon változó, hatalmas mennyiségben mintelik őket és csak néhány ára kimagasló. 

Szurkolói tokenek

Virágkorukat élik a Fan Tokenek, értéküket a közösség lelkesedése és a cserébe nyújtott szolgáltatások érdekessége befolyásolja. Erről blogpostot itt olvashatsz.

Privacy coinok

Léteznek úgynevezett privacy (titkosított) coinok, anonim tranzakciókat tesznek lehetővé pl: Monero, ZCash, vagy Dash, Grin. Ezek használata során nagyon körülményes, vagy szinte lehetetlen beazonosítani a küldő és fogadó címét. 

coin vagy token

A bitcoin, Litecoin nevében már eleve szerepel a coin szó, de nem minden elnevezésből derül ki világosan, hogy melyik kategóriába esik. Tovább nehezíti a dolgot, hogy egyaránt értéket képviselnek, egymással cserélhetők. A coinok saját láncon közlekednek, önállóan létrehozott kriptók, míg a tokenek éréke csomagolt, és egy alternatív láncon futnak. 

A tokenek nem rendelkeznek saját blokklánccal. Ehelyett más coinok blokkláncain működnek, mint például az Ethereum láncon fut az Chainlink, de számos más token is megtalálható itt:  PAXG, BAT, a Tether, USDC (annak ellenére, hogy a coin elnevezést kapta), vagy akárcsak az ILK Token.

Satoshi

Satoshi Nakamoto pszeudonim személy vagy személyek csoportja, aki vagy akik ezen az álnéven publikálták a Bitcoin Whitepapert és a lefejlesztették azt. 

A SATS a bitcoin legkisebb váltóegysége, úgy mint a forintnak a fillér vagy az Eurónak a cent. 

A Satoshi = 0.00000001 ₿ azaz a bitcoin százmilliomodik része.

10 SATS = 0.00000010 BTC

10 m SATS = 0.1 BTC

100 milló SATS = 1 BTC

Disztruptív

A blokklánc technológiára és a kriptoeszközökre gyakran használják a disztruptív (megosztó) kifejezést, mely a megszokottakkal szembemenő, új, szokatlan megvalósítást tesz lehetővé, felforgatva a piaci erőviszonyokat. A fogalom a 90-es években az internet megjelenésével jött létre. Jelenleg a kriptókban lévő dollár értéket 103.08 billió dollárra becsüli a Coinmarketcap.com, mely összeg egyértelműen hiányt jelent a hagyományos pénzpiacokon. Ezért is tekintenek félve a törvényhozók a kriptók feltörekvő piacára. 

Merkle tree

A blockchain technológia alapját alkotja. A kriptográfiában és a számítástechnikában használt hash-fa vagy Merkle Tree egy olyan “fa”, amelyben minden “levél” (csomópont) egy adatblokk kriptográfiai hash-jelével van ellátva hierachikus módon. A hash-fa lehetővé teszi egy nagy adatszerkezet tartalmának hatékony és biztonságos ellenőrzését. Az adatokat átalakítja egy fix hosszúságú számsorrá. A tranzakcióknak egyedi hash-ük van. Ez az átalakítás egyirányú, azaz nem visszafordítható, nem visszafejthető. A Merkle-fa koncepciót Ralph Merkle 1979-ben szabadalmaztatta. A decentralizált blokkláncokban lehetővé teszi az adatok egyidejű megosztását, megbízhatóságát, ellenőrizhető módon. A bitcoin volt az első kriptovaluta, amely hatékonyan alkalmazta a Merkle fákat. A bitcoinban minden blokk hash-értékek segítségével kapcsolódik az előző blokkhoz. Az Etherum hálózat a Merle Tree egy komplexebb változatát használja.

Fork

A blokklánc leágazását jelenti. Egy újabb verzió megjelenése, melyben a kód bizonyos paraméterei megváltoznak. A leágazások szabadon hozhatók létre, azonban az sem ritka, hogy előre bejelentik azt, segítve a szolgáltatók munkáját az új, többnyire hibát javítandó kód fogadására való felkészülésre.

Megkülönböztetünk hard és soft forkot. A hard fork, amikor a leágazás új paraméterekkel jön létre, esetleg korábbi hiba javítás történik, ebben az esetben az új láncon a régi adatok megtalálhatók. A soft fork esetén nem keletkezik új lánc, így teljesen visszakövethetők a tranzakciók. 

Az egyik legismertebb Hard Fork a Bitcoin hálózatról leágaztatott Bitcoin Cash kriptovaluta megalkotása volt, ami teljesen független kriptovaluta lett. A fejlesztői éveket küzdöttek, hogy a Bitcoin első helyét átvegye a BCH, mondva az új BitcoinCash alkalmasabb, jobb, ezért az a jövő. A kezdeményezés sokakat megosztott és elbizonytalanított, az évek során az erős marketing ellenére sem tudta bizonyítani létjogosultságát.

ATH

Az ATH, az angol ‘All time high’ kifejezés betűszava, minden idők legmagasabban jegyzett ára. A kriptoeszköz árfolyama minden addigit felülmúló áron érhető el. A legjelentősebb ilyen pillanatok a bitcoin esetében a 2017. decemberi 19 ezer dolláros ATH, a 2021. áprilisi 63 ezer dollár, majd azonos év novemberében elért 68 ezer dollár/ 1 bitcoin.

Peer-to-peer

A Peer-to-peer, P2P megoldást több informatikai szolgáltató is alkalmazza, (file cserélők, Skype, MMO játékok). A kripto világában azonban mint fogalom is megjelenik. Satoshi Nakamoto a Bitcoin Whitepaperrel egy decentralizált, peer-to-peer hálózatot írt le, ahol minden fél egyenrangú.

Decentralizált

Decentralizált vagy elosztott hálózatok. Nem egy központi szereplő, egy vállalat, vagy magánszemély üzemelteti, hanem peer-to-peer protokoll segítségével, a hálózat összes számítógépe (full node) tárolja az adatokat. A hálózat összes szereplőjénél megtalálható minden adat, így képesek egymást ellenőrizni, kollektív módon döntést hozni, és a többség szavazatát elfogadva folytatni a működést. 

Centralizált szolgáltatók: Coinbase, Binance, Crypto.com, Inlock.io 

Decentralizált szolgáltatók: Uniswap, Sushiswap, 1INCH,

fiat

A fiat a latin legyen szóból ered. Fiat Lux! Legyen világosság! A fiat pénz valamely központi szereplő (kormány) által kibocsátott hivatalos fizetőeszköz, mely nem rendelkezik aranyfedezettel. Például: dollár, euró vagy forint. Értéke a kereslet-kínálat függvénye és a kibocsátó kormány stabilitásától függ. 

Fomo

FOMO ‘Fear Of Missing Out” angol betűszó, valamiből való kimaradás félelme. Az utóbbi időben számos területen elterjedt betűszó, a kriptók világában a hype-ok, újdonságok környékén kialakuló vásárlási lázat takarja, amikor nehéz ellenállni a vásárlásnak, annak tudatában is, hogy nem a legjobb árfolyamon tesszük azt. 

vásárlás

Alapvetően 3 módon vásárolhatsz kriptoeszközt

Készpénzért: 

Ezen az oldalon https://coinatmradar.com a világ összes kriptoautomatáját (BATM) megtalálod szolgáltatóktól függetlenül. Magyarországon 3-4 szolgáltató üzemeltet ilyen automatákat, több mint 50 BATM található Magyarországon. Hátrányuk, hogy fizikailag fel kell őket keresni, és a tranzakciókat meg kell várni. Egy bitcoin eladás a hálózat terheltségétől függetlenül eltarthat fél/egy óráig is, míg a készpénzt az automatából megkapod. A vétel esetén is érdemes lehet megvárni a tranzakciók jóváhagyását, egy alacsonyabb fee-vel küldött vétel visszaküldésre kerül.

Az automatákból történő vásárlás során magasabb szolgáltatói díjjakkal kell számolni, mint az online vásárlás során. Ez abból adódik, hogy a készpénzt időigényes és kevésbé gazdaságos a nemzetközi tőzsdére juttatni.

Hazai online kriptováltón keresztüli vásárlás:

Már számos hazai szolgáltatón keresztül tudunk vásárolni kriptoeszközöket. Előnyük, hogy forint számlánkról utalunk forint számlára, így kedvezőbb és gyorsabb tranzakció jön létre. Magyar nyelven kaphatunk segítséget. Némely hazai váltó hátránya, hogy az utalásokat munkaidőben írják csak jóvá, így a megvásárolt kriptók egy péntek délutáni vásárlás során elképzelhető, hogy csak hétfőn reggel íródnak jóvá. A váltási díjak jóval olcsóbbak, mint a készpénzes BATM-ekből történő vásárlás esetén. 

Nemzetközi exchangen történő vásárlás:

Jelentősen olcsóbb a váltási költség, hiszen közvetlenül attól a tőzsdétől vásárolunk akiktől a hazai váltók is. A forint kiutalásának költségei ezzel szemben magasabbak is lehetnek, mint a hazai váltási díjak mert a forintunkból dollárt kell küldenünk, így a banki tranzakciókon veszítünk. További nehézséget jelent az angol nyelvű felület, a gyakran elérhetetlen support és az elhúzódó ügyfél-azonosítási folyamat. 

Mindezek ellenére érdemes kipróbálni nemzetközi váltókat is, ha módunkban áll. 

Tippek vásárláshoz: 

Minden váltóhoz (hazai és nemzetközi) létezik partnerprogram, az affiliate kódokkal történő regisztrációkkal különböző kedvezményeket érhetünk el, érdemes ezeket használni. 

A nemzetközi utalásokat érdemes Neo bankokon keresztül bonyolítani (Wise, Revolut), a kártyás vásárlás díja extrém magas is lehet. 

A hazai váltók összeghatárhoz kötik az ügyfél-azonosítás meglétét. Jelentős összegeknél kérhetünk egyedi váltási díjra ajánlatot.

tárolás

“Azé a kriptó, akié a privát kulcs.”

Cold Storage: 

Hideg tárca, mely az internethez soha nem kapcsolódott eszközön működik. A legbiztonságosabb tárolási mód, azonban sérülés vagy adatvesztés esetén nem helyreállítható, könnyű elrontani a privát kulcs generálását, így örökre lockolva a kriptót. Használata jelentős szaktudást igényel.

Hardware Wallet: 

Megvásárolható pendrive-szerű eszközök, melyeken nagy biztonsággal tárolható kriptoeszköz. Például Ledger vagy Trezor. Csak megbízható forrásból (közvetlenül a gyártótól érdemes venni), mert könnyű módosítani a kezdeti jelszót, és újracsomagolni az eszközt. Illetéktelen kezekben lévő ‘kezdeti jelszó’ ismeretében egy szempillantás alatt tűnik el kriptónk. A fizikai eszköz megvásárlása jelentős költség lehet, azonban további használata ingyenes. A jelszó elvesztése, ismerete nélkül nem férünk hozzá semmilyen módon a kriptóhoz. 

SPV wallet

Simplified Payment Verification, a bitcoin fizetések ellenőrzése lehetséges a teljes hálózati csomópontok futtatása nélkül is, ezt egyszerű fizetés-ellenőrzéseknek vagy SPV-nek hívjuk. Ezt a technológiát használják a mobiltelefonra telepíthető tárca szolgálatások is, mint például a jaxx.io, használata ingyenes. A telefonra történő telepítéskor írjuk fel a helyreállító kódot, így a telefon elhagyása esetén is gond nélkül tudjuk azt telepíteni egy új készülékre. Természetesen állítsunk be jelszót/pin kódot. Helyreállító kód ismeretében más is feltelepítheti magának a tárcát. 

Centrális megoldás: 

Az Inlock.io szolgáltatása egy centális megoldás. Előnye, hogy a kriptónk kamatozik, az ügyfélbarát felület webről és mobilról is elérhető, jelszónk elvesztése esetén a ügyfélszolgálat segít helyreállítani azt. Számos biztonsági beállítás gondoskodik kriptónk védelméről oly módon, hogy mindezek mellett hatékonyan tudjuk azokat felhasználni. (Használata ingyenes).

Paper wallet: 

A papírtárca a legegyszerűbb kriptotárolási lehetőség, ha kellő gondossággal járunk el. Ebből a célból használd a bitaddress.org oldalát (használata ingyenes). Privát böngészőből nyisd meg, frissítsd le, majd csatlakoztasd le a számítógéped az internetről! 

Miután semmilyen módon nem vagy kapcsolódva az internethez, generálj le 10 vagy akár 100 privát kulcsot, melyek véletlenszerűen jönnek létre. Az egér mozgatásával tudod gyorsítani a folyamatot. Ha elkészült a privát kulcsod, nyomtasd ki egy olyan nyomtató segítségével, ami semmilyen hálózatra nincs rákötve, nem kapcsolódik az internethez, kizárólag a te számítógépeddel van összekötve. 

A papírtárcák sérülékenyek, könnyű őket elveszíteni, de könnyen átadható segítségükkel a kriptó. A rajta lévő kód beolvasásával beváltható akár egy kripto BATM-el. 

Az interneten elérhető papírtárca generáló oldalak többsége fake, csak olyat válasszunk, ami offline működik és teljesen véletlenszerű számokat generál.

SEED:

A seed az a ‘mesterkulcs’, amivel helyre tudjuk állítani a kriptotárcánk privát kulcsát. Vannak kriptotárcák, amik már korábban elmentett 12-24 szóból álló szósor segítségével képesek legenerálni annak privát kulcsát, így óvva meg a felhasználót egy esetleges megsemmisülés esetén, hogy újra hozzáférhessen adataihoz.

hodl

“I AM HODLING” – egy híres elgépelésből származik, mára kriptós kifejezéssé vált. A 2013-as Bitcointalk fórumán elhangzó cím jelentése, hogy a Hodlerek nem válnak meg kriptójuktól, függetlenül annak értékétől. Az eredeti bejegyzés itt olvasható.

Confirmation

A confirmation vagy ellenőrzés azt jelenti, hogy a tranzakciónk már jóváíródott a blokkláncon, az nem fordítható vissza. Lánconként eltérő mennyiségű blokk után, Bitcoin és LTC esetén kb. 6 ETH, USDC esetén 12 blokkidővel szokás számolni. Ellenőrizheted a blokkokat például a blockchair.com vagy etherscan.io oldalakon. A Cardano-t a https://explorer.cardano.org/en.html oldalon tudod ellenőrizni, 20-30 blokk után szokták elfogadni. Az, hogy egy tranzakció milyen gyorsan jut el egy adott címre attól is függ, hogy milyen tranzakciós díjon küldöd azt. Érdemes a hálózati terheltséget is figyelni.

Tranzakció

A TX ID vagy más néven tranzakció ID  (unique code vagy hash) egy alfanumerikus karakterekből álló azonosító, segítségével tudod beazonosítani a blokkláncon a kriptoeszközödet. 

Egy bitcoin TX így néz ki: 5eb8480e29fb2401c922cfe8ea4b7e82583b83e839ee2b575fa4dac448dc91e6 

Egy Ethereum pedig így: 0xc10bc138d77a8b63770f5d40a6c8d0fdde32bdb2130fadc48121087745b85491

A tranzakciók sebességét tudod figyelni a https://txstreet.com/v/eth-btc oldalán egy kedves grafikus felületen, minden egyes alak egy-egy tranzakciót jelent. A Bitcoin hálózaton Sat-ban, míg az Ethereum hálózaton Gwei-ben számoljuk a tranzakciós díjakat.